Az üzenet elküldéséhez írd be számokkal, mennyi 3 x 5 a lenti mezőbe.

Bejelentkezés Legyél klubtag!

Útburkolati jelek Buszsáv

Gondolatok a buszsávról

Megtekintve: 4245
A buszsáv megjelöléséről a jogszabályok ezeket írják:

KRESZ:
“Autóbusz forgalmi sáv tábla; a tábla az autóbusz forgalmi sáv kezdetét, az úttesten történő elhelyezkedését és a rajta közlekedők haladási irányát jelzi;”
“Autóbusz forgalmi sáv útburkolati jel: útburkolati jellel jelölt forgalmi sávban levő „BUSZ” felirat, amely azt jelzi, hogy a forgalmi sávban csak az erre vonatkozó külön szabályok szerint szabad közlekedni;”

20/1984. (XII. 21.) KM rendelet:
h) Autóbusz-forgalmi sáv: a menetrend szerint közlekedő közforgalmú autóbuszok és trolibuszok közlekedésére szolgáló, útburkolati jellel és jelzőtáblával kijelölt forgalmi sáv.

83/2004. (VI. 4.) GKM rendelet:
a) Az „Autóbusz-forgalmi sáv” jelzőtáblát az autóbuszok közlekedésére szolgáló külön forgalmi sáv kezdeténél kell elhelyezni. A jelzőtáblát általában a szilárd burkolatú úttal való kereszteződés után meg kell ismételni. A jelzőtábla megismétlése elegendő a menetirány szerinti második, harmadik és további útkereszteződés után, ha az így elhelyezett táblák a közúton közlekedők, valamint a kanyarodó járművek számára is folyamatosan jól láthatók.

11/2001. (III. 13.) KöViM rendelet:
Az autóbusz-forgalmi sávot a forgalmi sávon a „BUSZ” feliratot legalább minden útkereszteződés után el kell helyezni.

Tehát a forgalomszervezési szabály (20/1984.) egyértelműen azt mondja ki, hogy “útburkolati jellel és jelzőtáblával kijelölt forgalmi sáv”, azaz az “és ” kapcsolat alapján mindkét jelzésre szükség van! Ugyanakkor a KRESZ alapján külön külön is jelentése van a táblának és az útburkolati jelnek is. Tehát bármelyiket észlelve a kötelezettségeknek eleget kell tenni.
A 11/2001-es alapján viszont minden kereszteződés után fel kell festeni a “BUSZ” feliratot.


Úgy gondolom, hogy sok esetben nem tudják (vagy nem akarják) a közterület kezelői a jogszabályokban leírtaknak megfelelő kialakítást biztosítani. Például kockaköves utakra képtelenség tartósan útburkolati jeleket felfesteni. Ez nem jó! Ugyanakkor közlekedőként ezzel visszaélni sem túl szép dolog. Ha egyértelműen látszik a szándék egy hosszabb útvonalon, hogy itt a buszközlekedés segítése a cél, akkor ott nem feltétlenül a hiányzó jeleket kell egy szabálytalanság palástolása érdekében kihasználni.

 
 

 

Klubtag Számláló

10.413

Legfrissebb hír
A legújabb jogsi kódok

A kártya formátumú vezetői engedélybe bejegyezhető kódok jegyzéke.

8. melléklet a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelethez

Érvényes 2017.01.01-től.

KRESZ Kommandó

Fotózd le, ha valami érdekeset látsz!