Annyit tisztázzunk mindjárt az elején, hogy most csak a “B” kategóriával vezethető utánfutókról fog szó esni, a nagy teherautós pótkocsikról nem.
Pont ezzel kezdeném, hogy egyáltalán milyen jogosítvány kell ahhoz, hogy egy személygépkocsi után köthessünk valamit.
Elég bonyolult a jogszabály ezért a paragrafus megemlítése után példákat is felhozok:
2. melléklet a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelethez
„B” kategóriával vezethetők
A második pontban leírt eset a könnyebb, hiszen itt adott egy un. könnyű pótkocsi 750 kg-ig, amit akár 3500 kg-os gépkocsival – például egy kistehergépkocsival – elvontathatunk. Így ebben az esetben az együttes megengedett legnagyobb össztömeg 4250 kg lehet.
A harmadik pont szerinti esetben már bonyolultabb a helyzet, hiszen a vonó jármű saját tömegére is, és a megengedett legnagyobb össztömegére is figyelni kell. Ráadásul ebben az esetben az együttes megengedett legnagyobb össztömeg 3500 kg-nál nagyobb nem lehet.
Így egy 1 tonnás pótkocsi egy kb. 1.5 tonnás vonójárművel elhúzható. (A “körülbelül” annak szól, hogy nagy valószínűséggel a saját tömege az 1 tonnát el fogja érni.)
A legnagyobb elméletileg lehetséges felépítmény egy 1.5 tonnás pótkocsiból és egy 1.5 tonna saját tömegű, 2.0 tonna megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsiból állhat.
Ha valaki ennél nagyobb járműszerelvényt szeretne vezetni, ahhoz B+E kategóriás jogosítványra lesz szüksége. Bővebben ki fogom még fejteni.
Fontos tudni, hogy un. “Kezdő vezető engedéllyel” gépjárműves járműszerelvény nem vezethető. Bővebben ki fogom még fejteni.
Utánfutó vontatás közben bizonyos KRESZ szabályokat másképpen kell alkalmazni. Összefoglalnám ezeket:
Sebesség:
Autópályán: 80 km/h
Autóúton: 70 km/h
Lakott területen kívül: 70 km/h
Lakott területen belül: 50 km/h
Bővebben ki fogom még fejteni.
10.413
8. melléklet a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelethez
Érvényes 2017.01.01-től.