Motorral buszsávba átmenni hol szabályos?
Megtekintve: 3555
T. Professzor Úr!
Egy motoros vezetéstechikai tréningen hallottam azt, hogy motorral bárhol ki lehet jönni a buszsávból, tehát a záróvonalon is, de lemenni oda csak ott lehet, ahol a záróvonal meg van szakítva, pl. út betorkollás, ahol a jobbra kanyarodó autósok is lemennek.
Amikor készültem az A KRESZ vizsgámra, nem emlékszem, hogy találkoztam volna ezzel, de ez nem jelent semmit.
AKI VÁLASZOL: A KRESZPROFESSZOR
A válasz megtekintéséhez
jelentkezz be az oldalra vagy
regisztrálj ha még nem tetted meg.
Új hozzászólás írása
Kedves Klubtag! Kérjük, hogy ezen a felületen csak a cikkhez szorosan kapcsolódó hozzászólásodat írd le. Egyéb témában a kérdéseidet a jobb oldalon található kérdőjel megérintése után teheted fel!
Hozzászólások
95 | 2015.05.01
Különleges forgalmi sáv, hasonló előírásokkal az autópályákon is alkalmazott "szervízút". Az is folyamatos vonal és átléphető meghatározott célra, meghatározott okból.
Általában vastag szaggatott vonal választja el a lehajtó sávokat az autópályán. Itt is megáll az, hogy csak a lehajtás céljára vehető igénybe ez a különleges forgalmi sáv, ott előzni (átlépni a lehajtó sávba, elhaladni az esetleg torlódó járművek mellett, majd visszatérni az autópálya forgalmi sávjába nem szabad), megállni, stb. nem szabad.
95 | 2015.05.01
A buszsávot a forgalmi sávoktól nem záróvonal, hanem "különleges forgalmi sávot elválasztó vonal" választja el.
A busz, busz-kerékpársáv például különleges forgalmi sáv, melynek szélességébe beleszámít a "közönséges" forgalmi sávoktól elválasztó erre megengedett vonal is. A vonal átlépését a különleges forgalmi sávban jogosan használóktól eltérő járművek részére engedélyezhetik átlépési oldal jelöléssel, szaggatott vonallal kiegészítve a folytonos különleges forgalmi sávot elválasztó vonalat.
Ez a vonal lehet folytonos és szaggatott vonal, lehet széles és a záróvonalhoz hasonló szélességű vonal is. Ha a különleges forgalmi sávot szaggatott vonal választja el, akkor a forgalmi sávot használók is csak fel- és lehajtás, útmenti ingatlanra, várakozóhelyre hajtás céljára vehetik igénybe, a folyamatos haladásra, előzésre nem.
Vilkas | 2016.05.27
@95
A 11/2011 KöViM rendelet mellékletének 5. pontja értelmében a buszsávot főszabály szerint ZÁRÓVONALLAL kell kijelölni.
"5. Autóbusz-forgalmi sáv jelölése
Az autóbusz-forgalmi sávot
a) az azonos irányú forgalmi sávoktól záróvonallal - ahol annak keresztezése, arra a ráhajtás, vagy a kikerülés engedélyezett, átléphető záróvonallal, illetőleg ?Különleges sávok elválasztása? útburkolati jellel -,
b) az ellentétes irányú forgalmi sávoktól kettős záróvonallal
kell elválasztani és a forgalmi sávon a ?BUSZ? feliratot legalább minden útkereszteződés után el kell helyezni."
És ez is történik a gyakorlatban...
Azaz az a folytonos fehér vonal a BUSZ sávnál ZÁRÓVONAL és nem az Ön által említett "Különleges sávok elválasztása" jel, azaz nem léphető át szabályosan.
A "különleges sávok elválasztása" jel egyébként úgy néz ki, ahogy Bp-en pl. a Széchenyi István téren a Belügyminisztérium előtt haladó BUSZ sávnál is láthatja: 4 méter hosszú vonalak igen rövid 1 méter megszaggatással... Optikailag ez hosszanti irányban zárt vonalnak hat, de mégsem az. Csak összehasolításképpen: a lakott területeken alkalmazott terelővonal 2 méter vonal - 4 méter köz kiosztással készül.
Új hozzászólás írása