A KRESZ 2014. szeptemberében módosult jelentősen utoljára. Ez lényegileg három szabályt érint.
Mindhárom szabály már eddig is szerepelt a paragrafusok között, azonban többféle értelmezésre adott okot. Ezért elsősorban a mostani módosítást sokkal inkább pontosításnak értelmezhetjük.
Sajnos továbbra is találunk olyan megfogalmazásokat, amelyek nem teljesen egyértelműek, de reméljük ezekre majd a gyakorlatban választ, megoldásokat kapunk.
Aki magyaráz:
Pető Attila a „Kreszprofesszor”
1.
„Gyermekszállítás” (160/a. ábra): a gyermekeket szállító autóbusz vagy az iskolabusz elején és hátulján elhelyezett – legalább 40×40 cm méretű, fényt kibocsátó, megvilágított vagy fényvisszaverő – tábla az álló jármű környezetében gyermekek közlekedésére figyelmeztet.
Tilos a „Gyermekszállítás” táblával megjelölt autóbuszt kikerülni, valamint mellette a szembe jövő forgalomnak elhaladni, ha az párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úttesten áll és a gyermekek be- és kiszállását a vezető az autóbusz mindkét oldali első és hátsó irányjelzőjének egyidejű működtetésével jelzi.”
A KRESZ pár éve már foglalkozik a „Gyermekszállító” buszokkal, sőt bizonyos jogosultságokkal és kötelezettségekkel (pl. biztonsági övvel, gyermeküléssel el kell látni azokat) is felruházza azokat.
(Bár én is következetes használom az iskolabusz kifejezést, a KRESZ-ben van különbség iskola és gyermekszállító busz között. Lásd az írás végén!)
Ugyanakkor jelenleg Magyarországon nincs olyan jogszabály, amely kötelezően előírná, hogy, ha egy autóbusz gyermeket szállít, akkor „Gyermekszállító” autóbusznak kell minősíteni.
10.413
8. melléklet a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelethez
Érvényes 2017.01.01-től.